Statistik
Andelsboliger i tal 2026 — prisudvikling, antal og vurdering
De officielle tal for andelsboliger fra Danmarks Statistik samlet ét sted: hvor mange der er, hvordan priserne har udviklet sig, og hvilke vurderingsmetoder de solgte andele bygger på. Alle tal har tabelnummer og er hentet 4. oktober 2026, så du kan slå dem op og citere dem.
Første analyse er gratis. Derefter 399 kr. inkl. moms. Intet abonnement.
Indhold · 10 afsnit
Nøgletal
Tallene er hentet fra Danmarks Statistiks Statistikbank den 4. oktober 2026. Hver række viser tabellen, så du selv kan slå tallet op.
| Nøgletal | Tal | Periode | Tabel |
|---|---|---|---|
| Andelsboliger i alt | 203.488 | 2026 | BOL101 |
| Andel af alle boliger | 6,6 % | 2026 | BOL101 |
| Andelsboliger i Københavns Kommune | 96.578 (27,7 % af kommunens boliger) | 2026 | BOL101 |
| Prisudvikling, andelsboliger, hele landet | +6,3 % | 2. kvt. 2025 til 2. kvt. 2026 | EJ99 |
| Prisudvikling, ejerlejligheder, hele landet | +16,1 % | 2. kvt. 2025 til 2. kvt. 2026 | EJ99 |
| Solgte andelsboliger med valuarvurdering | 72,4 % | 2. kvt. 2026 | EJEN99 |
| Beboede andelsboliger i bygninger fra før 1940 | 53,9 % | 2026 | BOL101 |
Prisudviklingen: andelsboliger mod ejerboliger
Danmarks Statistik udgiver hvert kvartal et prisindeks for andelsboliger i tabel EJ99, hvor gennemsnittet for 2022 er sat til 100. Ifølge Danmarks Statistiks dokumentation følger indekset prisudviklingen på de handlede andelsboliger. Det er renset for, at nogle foreninger har lejeindtægter fra erhverv og udlejede boliger, og korrigeret for blandt andet forskelle i vedligeholdelsesbidrag, skift i vurderingsmetode og tillæg eller fradrag for særlig forbedring eller nedslidning af den enkelte bolig.
Indeks, 2022 = 100. Kilde: Danmarks Statistik, tabel EJ99. Peg på grafen, eller brug piletasterne, for at se tallene for et kvartal.
Prisindekset år for år
Fra 2. kvartal 2015 til 2. kvartal 2026 steg indekset for andelsboliger fra 81,0 til 115,2, svarende til 42 %. Ejerlejligheder steg fra 69,7 til 128,6, svarende til 85 %, og enfamiliehuse med 58 % (egne beregninger baseret på tal fra Danmarks Statistik).
Fra 2022 til 2023 lå andelsboligernes indeks næsten stille (100,3 i 2. kvartal 2022 og 100,5 et år senere), mens ejerlejlighederne faldt fra 103,4 til 97,4. For landsdelen Byen København findes indekset fra 2022: her steg andelsboligerne 6,5 % og ejerlejlighederne 18,9 % fra 2. kvartal 2025 til 2. kvartal 2026.
| År | Andelsboliger | Ejerlejligheder | Enfamiliehuse |
|---|---|---|---|
| 2015 | 81,0 | 69,7 | 73,0 |
| 2016 | 79,5 | 75,0 | 75,2 |
| 2017 | 84,3 | 80,0 | 78,7 |
| 2018 | 88,7 | 85,6 | 82,1 |
| 2019 | 89,7 | 86,0 | 84,3 |
| 2020 | 90,5 | 87,8 | 86,0 |
| 2021 | 98,7 | 98,6 | 98,1 |
| 2022 | 100,3 | 103,4 | 102,5 |
| 2023 | 100,5 | 97,4 | 97,1 |
| 2024 | 103,4 | 100,4 | 101,3 |
| 2025 | 108,4 | 110,8 | 106,2 |
| 2026 | 115,2 | 128,6 | 115,1 |
Statistikken siger ikke, hvorfor andelsboligerne er steget mindre end ejerlejlighederne, og vi kan ikke ud fra tallene pege på en forklaring. Prisen på en andelsbolig er reguleret af maksimalprisen efter andelsboligloven § 5 og bygger på foreningens værdiansættelse af ejendommen. Læs om maksimalprisen efter § 5 og når andelskronen stiger eller falder.
Vurderingsmetoder i de solgte andelsboliger
Andelsværdien bygger på én af fire metoder: anskaffelsesprisen, en valuarvurdering, den offentlige ejendomsværdi eller den offentlige ejendomsværdi reguleret med nettoprisindekset. Den sidste har kunnet bruges siden 15. april 2024. Tabel EJEN99 viser, hvor stor en del af de solgte andelsboliger der bygger på hver metode. Det er andelen af solgte boliger, ikke af foreningerne.
| Område | Valuar | Offentlig | Indekseret offentlig | Anskaffelse | Uoplyst |
|---|---|---|---|---|---|
| Hele landet | 72,4 % | 4,2 % | 11,3 % | 9,5 % | 2,6 % |
| Region Hovedstaden | 86,0 % | 1,8 % | 4,6 % | 5,7 % | 1,9 % |
| Københavns Kommune | 86,9 % | 0,8 % | 4,3 % | 6,5 % | 1,5 % |
| Frederiksberg Kommune | 83,1 % | 5,1 % | 0,8 % | 6,8 % | 4,2 % |
| Københavns omegn | 85,5 % | 3,9 % | 6,7 % | 1,7 % | 2,2 % |
| Resten af landet (uden Region Hovedstaden) | 35,4 % | 10,6 % | 29,6 % | 19,8 % | 4,6 % |
Den største ændring er sket uden for hovedstaden. I resten af landet (hele landet uden Region Hovedstaden) steg andelen af solgte andelsboliger, der bygger på den indekserede offentlige vurdering, fra 3,8 % i 2. kvartal 2025 til 29,6 % i 2. kvartal 2026, mens andelen med den almindelige offentlige vurdering faldt fra 38,5 % til 10,6 %. I Københavns Kommune byggede 86,9 % af salgene på en valuarvurdering.
Den offentlige ejendomsværdi er ikke opdateret siden 2012, og Folketinget har besluttet, at der ikke længere skal laves offentlige vurderinger af andelsboligforeningers ejendomme (Danmarks Statistiks dokumentation). Den indekserede metode regulerer den gamle værdi med nettoprisindekset. Læs om reglerne for valuarvurdering.
Andelsboliger pr. kommune
Tabel BOL101 tæller boliger efter ejerforhold, og ejerforholdet "private andelsboligforeninger" giver antallet af boliger, som andelsboligforeninger ejer. Det kan også omfatte boliger, foreningerne udlejer. Tallene er beboede og ubeboede boliger uden fritidshuse i 2026. Her er de 25 kommuner med flest andelsboliger. Hvor vi har en side om kommunen, er navnet et link.
| Kommune | Andelsboliger | Andel | Alle boliger |
|---|---|---|---|
| København | 96.578 | 27,7 % | 348.477 |
| Frederiksberg | 14.820 | 25,7 % | 57.576 |
| Aarhus | 6.938 | 3,6 % | 194.324 |
| Aalborg | 4.443 | 3,5 % | 125.257 |
| Gentofte | 4.307 | 11,9 % | 36.145 |
| Odense | 3.833 | 3,4 % | 113.094 |
| Roskilde | 3.351 | 7,5 % | 44.608 |
| Lyngby-Taarbæk | 2.724 | 9,1 % | 30.025 |
| Hvidovre | 2.609 | 10,4 % | 25.038 |
| Esbjerg | 2.163 | 3,5 % | 61.286 |
| Næstved | 2.154 | 5,0 % | 42.756 |
| Gladsaxe | 2.005 | 5,9 % | 33.966 |
| Holbæk | 1.835 | 5,0 % | 36.942 |
| Silkeborg | 1.834 | 3,8 % | 48.722 |
| Slagelse | 1.705 | 4,0 % | 43.025 |
| Randers | 1.484 | 2,8 % | 53.328 |
| Horsens | 1.480 | 3,0 % | 49.040 |
| Vejle | 1.455 | 2,4 % | 60.686 |
| Kolding | 1.344 | 2,7 % | 48.904 |
| Sønderborg | 1.316 | 3,3 % | 39.847 |
| Helsingør | 1.198 | 3,7 % | 32.292 |
| Aabenraa | 1.175 | 3,9 % | 30.464 |
| Viborg | 1.152 | 2,3 % | 50.489 |
| Køge | 1.147 | 3,9 % | 29.210 |
| Skanderborg | 1.140 | 4,0 % | 28.765 |
Andelsboligerne er samlet i hovedstaden. København og Frederiksberg har tilsammen 111.398 andelsboliger, 55 % af landets. I Aarhus Kommune er 3,6 % af boligerne andelsboliger.
Hvornår er bygningerne opført?
Andelsboligerne ligger især i ældre bygninger. Tallene her er beboede andelsboliger fordelt efter bygningens opførelsesår:
| Opført | Hele landet | København | Aarhus |
|---|---|---|---|
| Før 1940 | 53,9 % | 86,7 % | 32,9 % |
| 1940–1979 | 12,8 % | 10,8 % | 9,9 % |
| 1980–1999 | 19,6 % | 0,3 % | 34,1 % |
| 2000–2019 | 13,5 % | 2,1 % | 23,2 % |
| 2020 eller senere | 0,3 % | 0,0 % | 0,0 % |
Opførelsesåret er bygningens alder, ikke året, hvor foreningen blev stiftet. En gammel bygning gør ikke i sig selv foreningen dårligere, men den gør vedligeholdelsesplanen vigtigere. Læs om vedligeholdelsesplan og henlæggelser.
Det viser tallene ikke
Statistikken er god til udviklingen, men har grænser:
- Vi har ikke fundet en officiel statistik over kvadratmeterpriser for andelsboliger eller over en gennemsnitlig andelskrone. Prisindekset viser udviklingen, ikke prisen i kroner.
- EJEN99 måler solgte andelsboliger. En forening med mange salg i kvartalet fylder mere end en forening med få.
- Prisindekset findes kun for hele landet og for Byen København, og for Byen København først fra 2022.
- Statistikken omfatter de handler, der er registreret via andelsboliginfo.dk. Det har været obligatorisk for alle foreninger siden 1. juli 2021. Et salg tælles i det kvartal, hvor bestyrelsen godkendte det, eller, hvis der ikke sker en godkendelse, hvor aftalen blev underskrevet.
- Tallene siger intet om den enkelte forening. Gæld, vedligehold og værdiansættelse skal du stadig tjekke i årsrapporten. Se er foreningens økonomi sund?
- Vi bruger ingen data fra AndelTjeks egne analyser på denne side. Tallene stammer fra Danmarks Statistik; procentandele og ændringer, som vi har regnet ud, er egne beregninger baseret på tal fra Danmarks Statistik.
Andelsbolig pr. by
Vil du vide mere om at købe andelsbolig et bestemt sted? Hver side samler, hvad du skal kigge efter i området, og hvad du bør tjekke i foreningens årsrapport.
København: København, Østerbro, Nørrebro, Vesterbro, Amager, Valby og Frederiksberg.
Resten af landet: Aarhus, Aalborg, Odense, Esbjerg, Randers, Kolding, Roskilde og Helsingør.
Sådan citerer du tallene
Du må gerne bruge tallene. Ifølge Danmarks Statistik må deres tal genbruges frit, også kommercielt, når kilden angives, helst med et link til tabellen. Bruger du tallene, som de står i tabellerne, skriver du "Kilde: Danmarks Statistik, tabel EJ99" (eller EJEN99 og BOL101). Bruger du tal, vi har regnet ud, fx stigningen fra 2015 til 2026, skriver du "Kilde: Egne beregninger baseret på tal fra Danmarks Statistik".
Link gerne til denne side, andeltjek.dk/andelsboliger-i-tal, hvor tabelnumre og hentedato står. Danmarks Statistik opdaterer EJ99 og EJEN99 hvert kvartal; tallene her er hentet 4. oktober 2026.
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange andelsboliger er der i Danmark?
203.488 i 2026, svarende til 6,6 % af alle boliger, ifølge Danmarks Statistiks tabel BOL101. Tallet omfatter beboede og ubeboede boliger ejet af private andelsboligforeninger og kan også omfatte boliger, foreningerne udlejer.
Hvor mange andelsboliger er der i København?
96.578 i Københavns Kommune, svarende til 27,7 % af kommunens boliger, og 14.820 på Frederiksberg (25,7 %). Kilde: Danmarks Statistik, BOL101, 2026.
Stiger priserne på andelsboliger?
Det seneste år, ja: ifølge Danmarks Statistiks prisindeks EJ99 steg priserne på andelsboliger 6,3 % fra 2. kvartal 2025 til 2. kvartal 2026 på landsplan, mod 16,1 % for ejerlejligheder. Indekset viser udviklingen for de handlede andelsboliger, ikke den enkelte forening, og det siger intet om, hvordan priserne udvikler sig fremover.
Hvad koster en andelsbolig pr. m²?
Vi har ikke fundet en officiel statistik over kvadratmeterpriser for andelsboliger. Prisen afhænger af foreningens værdiansættelse og gæld. Sammenlign i stedet foreninger på den tekniske andelsværdi pr. m² (felt K3 i nøgleoplysningsskemaet), og beregn den tekniske pris for den bolig, du overvejer.
Kilder
- 1.Danmarks Statistik: EJ99, Prisindeks for andelsboliger og ejerboliger — opdateret 29. september 2026; hentet 4. oktober 2026
- 2.Danmarks Statistik: EJEN99, Nøgletal for andelsboligsalg — opdateret 31. august 2026; hentet 4. oktober 2026
- 3.Danmarks Statistik: BOL101, Boliger — opdateret 8. april 2026; hentet 4. oktober 2026
- 4.Danmarks Statistik: Statistikdokumentation, Andelsboligsalg — metode, indeks 2022 = 100, dækning
- 5.Danmarks Statistik: Kildeangivelse og brug af Danmarks Statistiks logo
- 6.Social- og Boligministeriet: Vejledning om prisfastsættelse af andelsboliger (VEJ nr. 9588 af 17. juni 2025) — de fire vurderingsmetoder; den indekserede metode fra 15. april 2024
Læs mere
Hvad er en andelsbolig og en andelsboligforening?
Læs mereAndelsbolig eller ejerlejlighed?
Læs mereValuarvurdering af andelsbolig: reglerne
Læs mereMaksimalprisen efter § 5
Læs mereNår andelskronen stiger eller falder
Læs mereAndelsbolig i København
Læs mereAndelsbolig i Aarhus
Læs mereAndelsbolig-ordbog: begreberne forklaret
Læs mereTjekliste til køb af andelsbolig
Læs mere
Tjek foreningen før du byder
Første analyse er gratis. Derefter 399 kr. inkl. moms. Resultat på få minutter. Intet abonnement.